Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja w prawie budowlanym

Prawo budowlane wyraźnie wskazuje, iż w pierwszej kolejności należy instalować  wentylację grawitacyjną w budownictwie wielorodzinnym, przez wielu jest ona również nazywana wentylacją naturalną. Dopiero indywidualne warunki techniczne budynku, które sprawią, iż wentylacja grawitacyjna nie będzie funkcjonować na prawidłowym poziomie, to możliwe jest wykorzystanie wentylacji mechanicznej. Wentylacja  mechaniczna zyskuje coraz bardziej na popularności dzięki systemowi odzysku ciepła, który okazał się wysoce skuteczny. W budownictwie pasywnym wentylacja mechaniczna jest standardem, bez którego nie można się obejść. 

Wentylacja grawitacyjna

Podstawą funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej jest różnica temperatur oraz ciśnienia, które panuje wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Wobec czego wraz z przyjściem lata skuteczność wentylacji grawitacyjnej spada wraz z bardzo małymi różnicami temperatur. Problem braku funkcjonalności wentylacji grawitacyjnej latem jest minimalizowany poprzez uchylanie okien. Natomiast zimą można powiedzieć, iż pracuje ona na pełnych obrotach. 

Ruch powietrza odbywa się poprzez pionowe kominy wraz z kanałami wentylacyjnymi, które mają zapewnić właściwe jej funkcjonowanie. Zużyte powietrze jest usuwane z pomieszczeń zazwyczaj poprzez dwa kanały wentylacyjne umieszczone w łazience oraz kuchni. W mieszkaniu wytwarzane jest podciśnienie, dzięki któremu wprowadzane jest świeże powietrze przez nawiewniki oraz np. specjalny próg pod drzwiami wejściowymi. Na funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej negatywny wpływ może mieć silny wiatr, który może doprowadzić do wysysania powietrza z budowli. Może to momentami powodować znaczną stratę ciepła. Problem ten mogą rozwiązać kratki z ruchomymi przepustnicami, które są sterowane ręcznie lub automatycznie.

W wielu budynkach w wyniku zastosowania szczelnych ścian budowli oraz np. szczelnych okien bez nawiewników bardzo często wentylacja przestaje funkcjonować. W praktyce prowadzi to do pogorszenia klimatu panującego w pomieszczeniach oraz np. wzrostu wilgotności. Brak całkowitej kontroli zaczął skłaniać inwestorów do zainteresowania się dosadniej wentylacją mechaniczną, która na to pozwala. Wentylacja grawitacyjna na pewno jest łatwiejsza w wykonaniu aniżeli wentylacja mechaniczna.

Wentylacja mechaniczna

W systemie wentylacji mechanicznej ruch jest wywoływany poprzez wentylatory, które rozprowadzają powietrze dzięki kanałom wentylacyjnym. Takie rozwiązanie daje nam możliwość uniezależnienia się od warunków atmosferycznych, które panują na zewnątrz budowli. Ponadto możemy w pełni kontrolować intensywność funkcjonowania wentylacji oraz odzysku ciepła. Instalacja mechaniczna składa się z:
  • centrali wentylacyjnej,
  • kanałów nawiewnych,
  • kanałów wywiewnych.
W centrali wentylacyjnej znajdują się wentylatory, które zarządzają wymianą powietrza. Centralą wentylacyjną można sterować w celu uzyskania zamierzonych przez nas efektów. W centrali wentylacyjnej może zostać zastosowany rekuperator. Wykorzystuje on ciepłe wywiewane powietrze do tego, aby ogrzać nim zimne nawiewane powietrze. Poziom odzyskanego ciepła w zależności od zastosowanego rozwiązania może sięgnąć do 90%. W centrali stosowane są również filtry powietrza, które oczyszczają nawiewane powietrze z wszelkich zanieczyszczeń.

Rodzaje rekuperatorów:
  • przeciwprądowe,
  • krzyżowe,
  • obrotowe.
Wentylacja mechaniczna początkowo wymaga większych nakładów finansowych, aniżeli wentylacja grawitacyjna. Rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych w zależności od wybranego rozwiązania może potrzebować  dodatkowej wolnej przestrzeni. W standardowym rozwiązaniu są one ukrywane poprzez sufit podwieszany. Jednakże jeśli podsumujemy wszystkie koszty, to wentylacja mechaniczna wyniesie nas zaledwie parę tys. więcej, aniżeli wentylacja grawitacyjna. Decydując się na wentylację mechaniczną również oszczędzamy, gdyż nie będzie nam potrzebna tak ogromna ilość kominów wentylacyjnych, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. 

Wentylacja grawitacyjna, choć na pierwszy rzut oka tańsza, to generuje spory koszt związany z późniejszym ogrzaniem budowli. Natomiast w przypadku wentylacji mechanicznej należy doliczyć prąd, który jest pobierany przez wentylatory, znajdujące się w centrali wentylacji. Dzięki zastosowaniom wentylacji mechanicznej roczne koszty eksploatacji budynku mogą spaść nawet o 2 tys.

Wentylacja mechaniczna standardem budownictwa pasywnego

Standard energetyczny domu stał się pewną obsesją współczesnych inwestorów. Energooszczędność z mody przerodziła się w obowiązek, który przynosi ogromne korzyści. Rola wentylacji jako bardzo istotnego elementu całości rozwiązania, znalazła się na tapecie ekspertów z całego świata. Budownictwo pasywne zyskuje coraz większe uznanie również w Polsce, stąd też wzrost zainteresowania wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Jakie rury grzewcze wybrać?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera