Co to jest stan deweloperski


Stan deweloperski

Stan deweloperskiWielu Polaków kupuje mieszkania oraz domy na rynku pierwotnym w stanie deweloperskim. W dużej mierze przez to, że stawiają na nową technologię, a nie stare budownictwo i mogą samodzielnie wykończyć mieszkanie pod siebie, według własnego gustu. W przypadku każdego dewelopera indywidualnie należy się zainteresować tym, co rozumie się przez pojęcie stanu deweloperskiego. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż stan deweloperski oraz budowanie "pod klucz" przez niektórych deweloperów niesłusznie jest stosowane zamiennie. A państwa znajdujące się na zachodzie praktycznie nie znają czegoś takiego jak stan deweloperski. Zazwyczaj spotkamy się już z wykończonym mieszkaniem, do którego od razu będzie można wnosić meble.

Popularyzacja stanu deweloperskiego ze względu na niewiedzę Polaków ma również swoje negatywne skutki. Przede wszystkim Polacy zaczęli kojarzyć stan deweloperski z niskim standardem mieszkania. Z drugiej strony, coraz rzadziej pojawia się również pojęcie "apartament", gdyż kojarzy się z ogromnymi kosztami. Może jednak być tak, iż natkniemy się na mieszkanie w stanie deweloperskim, które będzie posiadało drewnianą stolarkę okienną oraz kamienne parapety, a w innym rozwiązania będą o wiele tańsze. Im dokładniej będziemy się przyglądać ofertom deweloperów, tym więcej rozbieżności możemy zobaczyć ukrytych pod pojęciem stan deweloperski.

Definicja stanu deweloperskiego

Osoby, które poszukują definicji stanu deweloperskiego, mogą się bardzo zdziwić. Nie została stworzona żadna definicja stanu deweloperskiego. Tak więc jeszcze raz należy podkreślić, iż warunki danego mieszkania w stanie deweloperskim są zawarte w umowie sprzedaży mieszkania. Utarło się jednak, iż pod tym pojęciem najczęściej możemy się spodziewać mieszkania, w którym zakończone zostały niezbędne prace jak np. stolarka okienna, położona gładź na ścianach itd. Oznacza to, iż mieszkanie jest gotowe do rozpoczęcia prac wykończeniowych np. malowania ścian. Niektórzy deweloperzy w swojej ofercie mają zawarty "podwyższony stan deweloperski" lub rozszerzone pakiety wykończeniowe do wyboru przez kupującego. Najważniejsze jest, aby dowiedzieć się jakie warunki oferuje deweloper sprzedający mieszkania w stanie deweloperskim.

Co obejmuje zazwyczaj stan deweloperski



Stan deweloperski zazwyczaj obejmuje: 
  • Drzwi wejściowe - ich klasa jest określona w specyfikacji technicznej w umowie. Zazwyczaj nie będziemy mieli wpływu na kolor drzwi. Deweloperzy bardzo często decydują się na montaż drzwi antywłamaniowych na nowych osiedlach, aby zapewnić kupującemu bezpieczeństwo. 
  • Otynkowane ściany - bardzo często ściany są pomalowane także pierwszą warstwą białej farby. W łazience zazwyczaj spotkamy się jedynie z pomalowanym sufitem, gdyż zazwyczaj kładzie się glazurę
  • Posadzki wykonane z betonowej wylewki - powinny stanowić dla kupującego mieszkanie świetną podstawę do dowolnego wykończenia
  • Rozprowadzona instalacja elektryczna - instalacja elektryczna powinna zawierać zainstalowane gniazdka elektryczne oraz włączniki, wyprowadzenie pod podstawowe punkty świetlne oraz zainstalowany domofon
  • Przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej - rury są prowadzone w ścianach, a chcąc przyłączyć umywalkę, trzeba będzie ukryć rury za instalacją z odpowiednich płyt. Zmniejszenie powierzchni łazienki należy wziąć pod uwagę przy projekcie. Nie można się wkuwać w ścianę, która spełnia określone standardy wygłuszenia akustyki. Może to spowodować kary finansowe, a nawet sprawę w sądzie. Ściany pomiędzy mieszkaniami stanowią część wspólną nieruchomości
  • Parapety - zgodnie ze specyfikacją zawartą w umowie. 
  • Instalacja centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami. 
  • Płytki na balkonie lub tarasie oraz wykończone balustrady. 

Zatem kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, będziemy musieli wykonać np.
  • malowanie, 
  • wstawianie drzwi wewnętrznych, 
  • wykonanie podłóg, 
  • urządzenie łazienki, 
  • biały montaż.

Koszty prac wykończeniowych

Prace wykończeniowe najlepiej zaplanować w budżecie odnoszącym się do kupna mieszkania. W mieszkaniu, które jest w stanie deweloperskim, nie można zamieszkać. W zależności od interesującego nas standardu wykończenia, każdy metr kwadratowy może kosztować nas od 500 wzwyż. Przeważnie kalkuluje się 1000 na metr powierzchni. Nie ma górnej granicy kosztów dotyczących wykończenia mieszkania ze względu na różnorodność materiałów. Największą część naszych środków pochłonie urządzenie łazienki oraz kuchni. Dlatego z zasady im mieszkanie mniejsze, tym koszt na metr kwadratowy będzie większy.

Stan deweloperski, a wykończenie pod klucz

W odróżnieniu od stanu deweloperskiego, wykończenie "pod klucz" da się łatwo zrozumieć, mimo braku definicji. Kupując takie mieszkanie, właściwie z zasady pozostanie nam wniesienie mebli. To bardzo wygodne rozwiązanie, lecz wybierając je, tracimy możliwość samodzielnego urządzenia mieszkania. Poza tym trzeba pamiętać, iż podatek na zakup materiałów budowlanych wynosi 23%, a deweloper zapłaci 8% podatku. Samodzielne wykończenie mieszkania w praktyce będzie nas kosztować więcej, aniżeli generalnego wykonawcę.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym