Odstępstwo od przepisów budowlanych

Odstępstwo od przepisów budowlanych

prawo budowlane
Uzyskać zgodę na odstępstwo od przepisów budowlanych można na dwa sposoby:
  • w urzędzie,
  • listownie.
Zanim zdecydujemy się na uzyskanie pozwolenia na budowę, to możemy się starać o zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Jeśli projekt, który jest załączony do wniosku, nie spełnia wymogów przepisanych prawem, to również trzeba to wykazać.

Wszelkie prace budowlane, które są prowadzone na podstawie pozwolenia budowlanego, muszą mieć pełną dokumentację projektową. Budynek winien być wykonany zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Szczegółowe warunki zawarte są w rozporządzeniach, które są wydawane przez ministra właściwego do spraw infrastruktury. W tym wypadku również usytuowanie obiektu budowlanego na działce ma ogromne znaczenie. 

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane przewiduje w określonych sytuacjach możliwość starania się o odstępstwo od przepisów budowlanych. Głównym wymogiem jest to, iż odstępstwo od przepisów nie może spowodować zagrożenia dla życia lub mienia. W przypadku budynków użyteczności publicznej ogromne znaczenie ma również dostępność dla osób niepełnosprawnych oraz oddziaływanie na środowisko. Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych jest możliwe wyłącznie po spełnieniu tzw. wymogów zamiennych. Organ, który ma kompetencje do wydania pozwolenia na budowę, musi się zwrócić z wnioskiem bezpośrednio do odpowiedniego ministra w sprawie zgody na odstępstwo od przepisów budowlanych. Jedną z przesłanek klasyfikujących do użycia tej możliwości będzie podjęcie inicjatywy przez inwestora, który chciałby z takiej możliwości skorzystać. 

Pozwolenie na budowę a odstępstwo 

Inwestor jest zobowiązany złożyć taki wniosek, zanim zostanie wydana decyzja o pozwolenie na budowę. Organy architektoniczno-budowlane dopuszczają złożenie wniosku o odstąpienie od przepisów budowlanych, jeszcze zanim złożymy wniosek o pozwolenie na budowę. Elementy wniosku o odstępstwo od przepisów budowlanych:
  • dokładne wyszczególnienie elementów budowli wraz z wpływem na środowisko oraz sąsiednie nieruchomości,
  • uzasadnienie dlaczego wymagane jest odstępstwo od przepisów budowlanych,
  • propozycje rozwiązań zamiennych, które również mogą spełnić swoje przeznaczenie równie dobrze, jak te które są wykorzystywane w ramach przepisów budowlanych,
  • jeśli obiekt znajduje się w rejestrze zabytków, to będzie potrzebna pozytywna opinia konserwatora zabytków ,
  • jeśli są potrzebne, to również zgody innych zainteresowanych podmiotów, które mogą być stroną w sprawie.
Minister, który ma prawo do udzielenia zgody na odstępstwo od prawa budowlanego, może ją uzależnić od dodatkowej dokumentacji. Jeśli spełnimy wymagania, to organ uprawniony do wydania pozwolenia na budowę, powinien wydać zgodę na odstępstwo od przepisów, zanim jeszcze wyda decyzję o pozwoleniu na budowę.

Złożenie wniosku o odstępstwo od przepisów

Wniosek powinniśmy złożyć do:
  • Starostwa powiatowego,
  • Urzędu wojewódzkiego.
Wniosek powinien być złożony do podmiotu, który uprawniony jest do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Z zasady właściwym dla nas organem będzie starostwo powiatowe lub prezydent w mieście na prawach powiatu. Jednakże w określonych przypadkach będziemy musieli się udać do urzędu wojewódzkiego, dotyczy to większych inwestycji. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym