Przyłącze wodno-kanalizacyjne

woda

Kto płaci za przyłączenie do nieruchomości

Art. 15 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, wszelkie koszty związane z przyłączeniem do instalacji wodociągowej ponosi zainteresowany. Dla inwestora w praktyce oznacza to, iż musi się liczyć z zapłaceniem za:
  • wydanie warunków przyłączenia
  • wykonanie projektu,
  • za wykonanie przyłącza,
  • próby techniczne,
  • prace geodezyjne.
Ostateczny koszt przyłącza zależy m.in. od takich czynników jak:
  • długości przyłącza,
  • warunków terenowych,
  • cen rynkowych.
Całość prac może zostać zlecona miejskim wodociągom lub można zatrudnić projektanta oraz wykonawcę.  Spółka wodno-kanalizacyjna ponosi jedynie koszty związane z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli budowę domu zleciliśmy generalnemu wykonawcy, to również nie mamy się czym martwić, gdyż przyłącza na pewno zostały ujęte w projekcie domu

Gdzie kończy się sieć, a zaczyna przyłącze

Określenie tego punktu bardzo często kończy się sporem pomiędzy inwestorem a spółką wodno-kanalizacyjną. Orzecznictwo sądowe wskazuje, iż przyłącze należy budować do granicy działki, gdyż poza nią jest to już urządzenie kanalizacyjne

Zgłoszenie budowy przyłącza

Art. 29a ustawy prawo budowlane wskazuje, iż inwestor nie musi zgłaszać budowy przyłącza wodociągowego do właściwego organu administracji publicznej. W takim przypadku wymagana jest mapka sytuacyjna dotycząca planowanego przyłączenia do sieci wodociągowej. Projekt przyłącza, zazwyczaj zawarty jest w projekcie domu, co oznacza, iż zgłoszenie jest dodatkową formalnością, która nie jest wymagana. 

Wniosek o określenie warunków technicznych przyłączenia

Pierwszą czynnością jest złożenie w miejscowym zakładzie wodociągowym i kanalizacyjnym wniosku o wskazanie warunków technicznych przyłącza. Należy w nim wskazać:

  • szacunkowy pobór wody,
  • cel poboru wody,
  • rodzaj odprowadzanych ścieków,
Do dokumentacji musimy dołączyć tytuł prawny, który potwierdza prawo do zarządzania nieruchomością jak właściciel. Kolejnym dokumentem jest mapa zasadnicza w skali 1:500.

Spółka wydająca decyzją ma maksymalnie 30 dni od daty złożenia wniosku. Musi w niej wskazać m.in.:
  • miejsce włączenia do sieci,
  • miejsce instalacji głównego wodomierza,
  • materiały, z których ma być zrobione przyłącze.
Wraz z tym otrzymamy wzór umowy dotyczący przyłącza.

Zlecenie wykonania przyłącza

Po zaakceptowaniu warunków można podpisać umowę oraz zlecić budowę przyłącza wybranemu przez nas wykonawcy. Następnie należy zgłosić rozpoczęcie prac związanych z budową przyłącza do zakładu wodno-kanalizacyjnego. Pracownik zakładu wodno-kanalizacyjnego przeprowadzi kontrolę wykonania przyłącza, zanim zostanie ono zasypane oraz zostanie dokonany odbiór robót. Zarządca drogi winien wydać również zgodę na chwilowe utrudnienia w przemieszczaniu się wraz z zabezpieczeniem określonego odcinka drogi. Ostatni etap prac będzie wykonany przez geodetę, co umożliwi zakładowi zamontowanie głównego wodomierza. W tym momencie będziemy mogli podpisać umowę związaną z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzaniem ścieków.

Gmina nie ma prawa poboru opłaty za przyłączenie do sieci 

Od lat istnieje problem związany z mniejszością gmin, która żąda opłaty za samo przyłączenie do sieci wodociągowej. Gminy nie mają żadnego uprawnienia, które pozwalałoby im na tego typu działania. Mimo tego wciąż wiele gmin podejmuje próby umieszczenia takich opłat w regulaminie funkcjonowania danej jednostki samorządu terytorialnego. Z zasady, dopóki uchwała nie zostanie zaskarżona, to gmina pobiera stosowne opłaty. Świadomość obywateli odnośnie zaskarżenia uchwały jest bardzo mała. Jednakże w jedną z takich spraw zaangażowała się prokuratura. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność podejmowanych tego typu uchwał przez samorządy w wyroku o sygn. akt II SA/Kr 851/10. Wskazał, iż wszelkie działania podejmowane przez samorządy, muszą mieć swoje ugruntowanie w konkretnej ustawie. Żadna ustawa nie zezwala gminom na nakładanie opłat związanych z przyłączeniem domostwa do sieci wodno-kanalizacyjnej. W tego typu sprawach zapadło bardzo wiele wyroków na terenie Polski, które jednoznacznie wskazały bezprawne działania gmin.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym