Adaptacja oraz zmiany w gotowym projekcie budowlanym

Adaptacja projektu budowlanego

projekt budowlanyKażdy projekt budowlany wymaga, aby został zaadaptowany do indywidualnych warunków panujących na działce. Obowiązkowa adaptacja ogranicza się zazwyczaj do dostosowania fundamentów do warunków panujących na działce. Adaptacji projektu zobowiązany jest dokonać uprawniony do tego projektant budowlany, który jest członkiem Izby Architektów. Jeśli analizując projekt, nie dokona żadnych zmian, to i tak podpisując się, bierze za niego pełną odpowiedzialność

Zmiany w gotowy projekcie budowlanym

Każdy projekt budowlany chroniony jest przez prawo autorskie, jednakże każdy projektant wskazuje zakres możliwych zmian, bez informowania autora. Zakres ten jest każdorazowo określany indywidualnie. Decydując się na gotowy projekt, mając w planach np. podpiwniczenie domu, zmianę rozmieszczenia okien, trzeba sprawdzić, czy została na to wyrażona zgoda w opisie. Z zasady dopuszczone są te zmiany, które nie wpływają na zmianę kształtu bryły domu. Dobrze jest zainteresować się tym przed zakupem danego projektu, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. 

Obowiązki architekta

Adaptacja projektu jest procedurą obowiązkową dla każdego gotowego projektu. Architekt jest zobowiązany do podjęcia określonych czynności bez względu na to, jaki jest to projekt oraz jakie są uwarunkowania działki. Przede wszystkim jest zobowiązany do sprawdzenia, czy na danej działce możliwe jest wybudowanie określonego projektu w zgodzie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Architekt jest zobowiązany, aby sprawdzić, czy konstrukcja budynku jest dostosowana do warunków atmosferycznych. Podczas wykonywania zmian architekt jest zobowiązany do współpracy z osobami, których kompetencji potrzebuje. 

Kluczowym aspektem jest również zaadaptowanie terenu, znajdują się wokół domu. Na stosownych mapach wyrysowuje projekt oraz zajmuje się adaptacją wszelkich elementów np.:
  • wjazd na działkę,
  • śmietnik,
  • szambo lub oczyszczalnie ścieków,
  • stanowiska dla samochodów,
  • tereny zielone.
Musi także zostać określone, czy rozmiary obiektu nie będą wpływały na sąsiednie posesje. Jeśli oddziaływanie projektu przekroczy granicę działki, to wymagane będzie odpowiednie zgłoszenie. Architekt jest również zobowiązany do tego, aby opracować informację o Bezpieczeństwie i Ochronie Środowiska. Do dokumentacji dołącza:
  • oświadczenie inwestora o dysponowaniu nieruchomością,
  • uprawnienia wszystkich osób, które brały udział przy adaptacji projektu.

Łatwe zmiany w projekcie

Do łatwych zmian jest  zaliczane:
  • wielkość oraz usytuowania okien, drzwi,
  • układ ścian działowych,
  • zmiana materiałów wykończeniowych.
Jednakże zmiana niektórych materiałów może powodować potrzebę gruntownych zmian w zakresie np. partii cokołowej. Zmiana rodzaju ścian z dwuwarstwowej na trzywarstwową również prowadzi do gruntownych zmian w całym projekcie. 

Trudne zmiany wiążą się z gruntownymi przekształceniami projektu np. w zakresie konstrukcji budynku. Przykładem może być przekształcenie domu parterowe w taki, który ma strop oraz użytkowe poddasze. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym