Metody wytyczania fundamentów domu

Przygotowanie do budowy fundamentów

wytyczanie fundamentówBardzo często prac dotyczących wytyczenia fundamentów podejmuje się wyznaczony przez nas kierownik budowy. Jednakże najlepszym wyjściem będzie zlecenie takich prac uprawnionemu geodecie. Dwie najbardziej znane metody wytyczania fundamentów:
  • metoda kołkowa,
  • metoda ław drutowych.
Są to wiele skuteczniejsze metody, aniżeli sypanie wapnem lub piaskiem. Mamy pewność, że warunki atmosferyczne nie zniszczą wykonanej pracy. Jeśli zdecydowaliśmy się, aby prace wytyczenia fundamentów wykonał geodeta, to musimy ustalić w porozumieniu z kierownikiem budowy liczbę punktów - repery

Metody wytyczania fundamentów

Najtrwalsze efekty dają dwie wspomniane wcześniej metody wytyczania fundamentów. Wybór nie zależy od indywidualnego uwarunkowania nieruchomości. W trakcie wykonywania prac trzeba uważać, aby nie trącać kołków lub ław, aby mieć pewność solidnie wykonanej roboty. Reper wyznacza zawsze charakterystyczne punkty zewnętrzne budowli. Liczba punktów zależy od kształtu bryły domu oraz fundamentów. Minimalna liczba to 4 punkty w narożnikach wymarzonego domu. Liczba wyznaczonych reperów zależy też bardzo często od umiejętności kierownika budowy. Jest on zobowiązany do konsultacji prac geodety z inwestorem ze względu na możliwość poniesionych kosztów.

Oś budynku

Podstawą wytyczania fundamentów jest wskazanie osi budynku. Nie musi ona przebiegać przez środek ścian. Oznacza to, iż wykop ławy fundamentowej nie musi być jednakowej głębokości z każdej ze stron. Odpowiedzialny jest za to kierownik budowy

Metoda ław drutowych

Metoda ław drutowych powszechnie uważana jest za najdokładniejszą. Są to metalowe linki, które są rozciągane pomiędzy drewnianymi deskami. Pozwala to na ocenienie w każdej chwili, czy wykop ma odpowiednią głębokość. Ustalenie wszelkich kwestii należy do kierownika budowy. Wytyczane są w taki sposób, aby nie utrudnić przeprowadzenia prac budowlanych.

Metoda kołków drewnianych

Metoda kołków drewnianych jest bardzo popularna ze względu na o wiele niższe koszty dla inwestora. Średnio koszty są mniejsze o 30%, aniżeli w przypadku ław drutowych. Z zasady metoda kołków drewnianych opiera się o wbijanie ich w miejscach przecinania się osi głównych przyszłego domu. Następnie miejsca, które zostały oznaczone przez kołki, przesuwa się poza wykopy. Odległość zapisuje się w dokumentacji projektowej tak, aby można było spokojnie odtworzyć odległości. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym