Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym

Wymiana okien oraz drzwi

Każdy otwór w murach stanowi wrażliwy punkt termiczny, przez które mogą uciekać znaczne ilości ciepła wygenerowanego przez instalację grzewczą. Okno, które jest szklaną przegrodą, ma o wiele niższe możliwości w zakresie izolacyjności, aniżeli ocieplone mury budowli. W przypadku budowli wielorodzinnych oprócz kosztów czekają nas również pewne formalności przed wymianą okien.

Zasady wymiany stolarki otworowej

wymiana okienPrzed rozpoczęciem wymiany okien lub drzwi należy się zapoznać z ogólnymi zasadami dotyczącymi remontów mieszkań. Każda osoba, która mieszka na osiedlu, jest zobowiązana do przekazania planu stosownych prac remontowych do zarządu spółdzielni lub wspólnoty. Zgłoszenie praca remontowych nie jest wymagane wyłącznie, gdy dotyczy to aktualnych aranżacji mieszkania lub konserwacji. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy potrzebujemy pozwolenia, dobrze jest się zwrócić z zapytaniem do odpowiedniego organu. Nie wszystkie spółdzielnie lub wspólnoty precyzują dokładnie zakres prac remontowych, które wymagają zezwoleń. W momencie zezwolenia na remont można zostać zobowiązanym do stosownego powiadomienia mieszkańców bloku na tablicy ogłoszeń. W godzinach między 22:00 a 6:00 należy zachować bezwzględnie ciszę nocną. Żadne prace nie mogą być prowadzone w tych godzinach. Osoby przeprowadzające remont są odpowiedzialne za szkody wywołane na częściach wspólnych np. korytarzu, jak i szkody wyrządzone innym mieszkańcom. 

Zanim wymienimy okna

Kluczową kwestią jest wskazanie na kim spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie inwestycji. W momencie, gdy remont przeprowadzany jest w lokalu, to odpowiedzialność oraz koszty remontu spoczywają na lokatorach. Natomiast jeśli remontowane są części wspólne nieruchomości, to odpowiedzialność spoczywa na zarządzie spółdzielni lub wspólnocie. Montowana stolarka nie może wpłynąć na kształt bryły. Istotne jest to, iż wymiana stolarki okiennej lub drzwi może zostać częściowo zrefundowana ze środków funduszu remontowego. Konieczna jednak jest wizyta w sprawie udokumentowania oraz właściwego przeprowadzenia remontu w stosownym organie. W zależności od opinii organu, czy taka wymiana stolarki okiennej lub drzwi była wymagana, uzyskamy odpowiedz o refundacji poniesionych kosztów. Wymiana okien, która nie łączy się ze zmianą parametrów okien np.:
  • wielkość,
  • kształt,
  • kolor,
nie będzie wymagała od nas uzyskania pozwolenia na budowę. W przypadku, gdy rozmiar montowanych przez nas okien różnić się będzie rozmiarem, to wymagane jest pozwolenie na budowę. Po zakończeniu inwestycji wizytę złoży kontrola nadzoru budowlanego. Regulacje w tym zakresie zostały wprowadzone ze względu na estetykę budowli wielorodzinnych oraz bezpieczeństwo osób mieszkających w nich. W przypadku, gdy  inwestor dokona wymiany okien bez zgody spółdzielni lub wspólnoty, ta może żądać przywrócenia stanu przed wymianą okien. 

Wybór okna

Rozwój technologiczny w zakresie produkcji okien doprowadził do sytuacji, w której bardzo wiele parametrów ma wpływ na ostateczny efekt inwestycji. Właściwie dobrana stolarka okienna nie tylko będzie estetyczna, ale zmniejszy znacznie poziom strat ciepła. Przez wielu uznanym za najważniejszy aspekt okien jest tzw. współczynnik przenikalności ciepła. Współczynnik przenikalności ciepła oznaczany jest zazwyczaj symbolem Uw. Im współczynnik jest niższy, tym mniejsze straty cieplne będzie generować stolarka okienna. Trwają rygorystyczne zmiany w zakresie warunków technicznych, które muszą spełniać wszystkie budynki na terenie Unii Europejskiej. Stolarka okienna odpowiada również za komfort akustyczny w mieszkaniu. Izolacyjność akustyczna okien oznacza jest za pomocą symbolu Rw. Im wyższa jest wartość Rw, tym lepiej nasze okna będą izolować nas od hałasu na zewnątrz.

Montaż okien oraz drzwi

Prawidłowy montaż stolarki okiennej oraz drzwi jest kluczowy ze względu na prawidłowe wykorzystanie ich parametrów. Umieszczenie konstrukcji w otworze w sposób stabilny oraz z wykorzystaniem technologii zalecanych przez producentów daje gwarancję prawidłowego funkcjonowania. Montaż stolarki okiennej powinien opierać się o prawidłowe zabezpieczenie wszystkich newralgicznych punktów. Trzeba pamiętać o prawidłowym zaizolowaniu parapetu poprzez specjalnie do tego przeznaczone bloki podparapetowe. W połączeniu z taśmą izolacyjną powinny stanowić barierę dla uciekającego ciepła. Spopularyzowanym rozwiązaniem w polskim budownictwie są drzwi balkonowe. Ich montaż z zasady odbywa się przed montażem warstwy podłogowej. Również w tym wypadku newralgiczne punkt powinny być zabezpieczone poprzez taśmę izolacyjną wraz z profilem rozszerzającym. Bardzo częstą praktyką jest pozostawienie pianki poliuretanowej bez żadnej ochrony, co kończy się jej zawilgoceniem oraz kruszeniem. 

Popularną metodą, która przeniknęła z budownictwa pasywnego do tradycyjnego, jest budowanie okien w tzw. warstwie termicznej domostwa. Dzięki temu niskie temperatury są przenoszone poza obrys muru. Metoda stosowana jest w przypadku murów dwuwarstwowych oraz trójwarstwowych, które mają ocieplenie zewnętrzne. Okno zostaje wstawione w warstwie izolacyjnej za pomocą specjalnych elementów. Dla poprawnego funkcjonowania stolarki okiennej oraz drzwi, wymaga się, aby były regularnie poddawane konserwacji. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera