Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Podatek od nieruchomości

W przypadku najmu mieszkania należy sprawdzić aktualnie regulacje, które obowiązują w zakresie jego opodatkowania. Pokażemy jak podejść bardzo praktycznie, a zarazem skutecznie do rozliczania podatku z fiskusem. Rozliczać się można na zasadach ogólnych lub przy pomocy ryczałtu.

Ryczałt

W 2018 r. ustawodawca wprowadził dwie możliwe stawki:
  • 8,5% przychodu - stosowana jest do przychodów nieprzekraczających 100 tys. rocznie,
  • 12,5% przychodu - stosowana jest do przychodów, które przekraczają 100 tys. rocznie jako nadwyżka.
najem mieszkaniaPrzykładowo, jeśli mamy 3 mieszkania, z których łączny przychód z najmu miesięcznie wynosi 10 tys. , to rozliczając się ryczałtem podatek, będzie wynosić 11 tys. . Czynszem najprościej rzecz ujmując, są pieniądze płacone przez najemcę. Istotne jest to, iż do przychodu nie wlicza się opłat eksploatacyjnych związanych z lokalem. Jednakże z umowy musi wynikać, iż to najemca jest zobowiązany do płacenia kosztów eksploatacyjnych.

Podatek od najmu na zasadach ogólnych

Drugim sposobem rozliczania podatku są tzw. zasady ogólne, gdzie mamy do czynienia z i 32% stawką. Dochód uzyskany z najmu dolicza się po prostu do dochodów uzyskanych z innych źródeł. Niższa stawka stosowana jest w przypadku dochodów nieprzekraczających 85 528 zł, a nadwyżka ponad tą kwotę jest opodatkowana wyższą stawką. Dochód jest różnicą pomiędzy przychodem a kosztami prowadzonej działalności. Wszystkie koszty muszą być udokumentowane, aby organy władzy publicznej wzięły je pod uwagę. Kosztem jest na przykład:
  • składka za ubezpieczenie najętego mieszkania,
  • podatek od nieruchomości,
  • opłaty wnoszone na rzecz wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej,
  • opłaty za zużyte media,
  • odsetki od kredytu zaciągnięte na nabycie wynajętego mieszkania,
  • wydatki na jego wyposażenie, remont i odnowienie,
  • odpisy amortyzacyjne.
Jeśli zainwestowaliśmy większą kwotę w wynajmowany lokal większą sumę pieniędzy lub wzięliśmy kredyt, to rozliczanie na zasadach ogólnych może okazać się korzystniejsze. Na ryczałt dobrze będzie przejść od kolejnego roku podatkowego. 

Rozliczenie podatku w małżeństwie

Jeśli mieszkanie, które jest najmowane, należy do majątku wspólnego, to można się z niego rozliczać we dwoje po połowie lub jedno w całości. Warunkiem takiej formy opodatkowania jest złożenie w Urzędzie Skarbowym oświadczenia podpisanego przez oboje:
  • 20 stycznia każdego roku podatkowego, albo w terminie pierwszej wpłaty w przypadku najmu rozpoczętego w trakcie roku podatkowego,
  • 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym otrzymano pierwszy w roku przychód z najmu.
W razie zmiany decyzji trzeba powiadomić organ podatkowy w odpowiednim terminie. 

Podatek co miesiąc oraz zeznanie raz w roku

Płacąc podatek od ryczałtu w każdym miesiącu, obliczamy kwotę ryczałtu zgodnie ze stawką. Podatek należy wpłacić na konto właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia następnego miesiąca. W przypadku grudnia należy je złożyć do 31 stycznia następnego roku wraz z deklaracją PIT-28. W przypadku podatku na zasadach ogólnych jedyną różnicą jest to, iż w przypadku stycznia termin wynosi do dnia 2020.

Czynsz płatny przelew lub gotówka

W chwili, gdy chcemy przyjmować pieniądze od najemcy do ręki, to dobrze byłoby wystawiać mu fakturę. Aby wystawić fakturę, nie trzeba być podatnikiem VAT. W przypadku przelewów trzeba się umówić z najemcą, aby odpowiednio opisywał przelewy. Te warunki są bardzo istotne, gdyż zwalniają wynajmującego z prowadzenia kasy fiskalnej.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Azbest - groźny składnik eternitu

Jakie rury grzewcze wybrać?