Wymiana poszycia dachowego

Wymiana poszycia dachowego

Poszycie dachowe jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu, budynku mieszkalnego, czy innego obiektu budowlanego. Ma bardzo duży wpływ na warunki klimatycznego panujące w danym lokalu, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu poszycia dachowego, oraz w razie konieczności jego wymiana.
Zanim zaczniemy wymianę dachu, należy pamiętać, aby zgłosić to do odpowiedniego wydziału architektoniczno-budowlanego. Powinniśmy zrobić to przynajmniej miesiąc przed rozpoczęciem planowanych robót budowlanych.  Trzeba wypełnić gotowy formularz i opisać w nim:
- rodzaj i zakres prac,
- formę przeprowadzenia planowanych prac remontowych,
- użyte materiały,

Dodatkowe dokumenty, jakie powinniśmy posiadać to:

- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
- wypis i wypis planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy.

W zgłoszeniu należy również określić termin rozpoczęcia prac, jeśli organ nie wniesie sprzeciwu lub nie nakaże uzupełnić braków w zgłoszeniu, można rozpocząć remont. Zgłoszone prace powinniśmy rozpocząć w ciągu 2 lat od podanej w zgłoszeniu daty rozpoczęcia prac. Po upływie wyznaczonego terminu zgłoszenie będzie nieaktualne. Do zawiadomienia nie jest żądane okazanie projektu. Przy wymianie rynien, dociepleniu dachu, czy naprawie więźby dachowej zawsze wymagane jest pozwolenie na budowę.  Przy budynkach wpisanych do rejestru zabytków musimy też posiadać zgodę właściwego konserwatora zabytków.

Bardzo ważną czynnością jest sprawdzenie, czy po zdjęciu starego pokrycia komponent więźby dachowej jest w dostatecznym stanie, nadającym się do remontu.  Również powinniśmy ocenić stan desek, czy przypadkiem nie mają oznak pleśni, grzybów, innych uszkodzeń lub wad. Jeśli zdarzy się, że posiadają inwazyjne naloty, powinniśmy je wymienić, ponieważ te zawilgocone niszczą drewno. Z biegiem czasu po prostu zbutwieją. Kolejnym problemem mogą być owady, które potrafią zepsuć drewno. Skutki mogą być ciężkie do naprawy. Nowe deski powinniśmy zaimpregnować, aby uniknąć gwałtownego pogorszenia się ich stanu. Jeśli wszystko się zgadza, możemy efektywnie zrealizować wymianę poszycia dachowego i położyć nowe komponenty.

Proces ten należy wykonać zgodnie ze sztuka budowlaną oraz wedle wytycznych podanych w zapisie planu zagospodarowania przestrzennego. Kolor dachu i materiał, z jakiego zostanie wykonany, również musi odpowiadać konkretnym wymaganiom jakościowym i normom budowlanym. Nie warto inwestować w tanie materiały budowlanego, który w dłuższym  okresie przyniosą więcej szkód, niż korzyści. Warto zwrócić się o poradę do doświadczonych przedsiębiorstw budowlanych, które posłużą pomocą i dobrą radą.

Nieprzestrzeganie się do przepisów może skutkować odmowną decyzją odpowiedniego Urzędu. Przy dachach wykonanych z azbestu możemy starać się o dofinansowanie, ponieważ jest on wykonany z trujących substancji zagrażających zdrowiu i życiu mieszkańców.

Wymiana krok po kroku:

- ocena stanu obecnego,
- drobne naprawy,
- wzmocnienie więźby,
- wymiana pokrycia na nowe,
- ocieplenie dachu i zabudowa poddasza,
- naprawa rynien i obróbek blacharskich,
- wstawienie okien dachowych (opcjonalnie).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym