Zasady wykonywania tarasu z drewna pozaeuropejskiego

Zasady wykonywania tarasu z drewna pozaeuropejskiego

Taras to odkryta powierzchnia, która dla wielu z nas pełni funkcję relaksacyjno-wypoczynkową.
Zasady wykonywania tarasu z drewna pozaeuropejskiego

Istnieje wiele rodzajów jego wykończenia, ale najmodniejszą w tym sezonie jest drewno. Drewno kojarzy nam się ze stylem skandynawskim.  Ten styl doskonale komponuje się z roślinnością, dlatego też zastosowanie go na tarasie może nadać mu wartościowego charakteru. Najpopularniejsze i najbardziej odporne na warunki atmosferyczne rodzaje drewna pochodzą z Rosji, Afryki, Azji oraz Australii. Najczęściej, z uwagi na dużą popularność, stosuje się drewno pozaeuropejskie, takie jak bangkirai, merbau oraz modrzew syberyjski. Są to gatunki bardzo odporne na wilgoć, grzyby, czy pleśń. Nie należy ich porównywać z krajowymi drzewami iglastymi, które są stosunkowo mało odporne na trudne warunki atmosferyczne.

Bangkirai pochodzi z Azji południowo-wschodniej, ma ubarwienie jasne i ciemnobrązowe, nie wymaga zbyt wv
  • jako okładziny tarasów,
  • pergoli,
  • płotków. 

Przygotowanie podłoża

W pierwszym kroku należy oczyścić miejsce, w jakim planujemy zbudowanie konstrukcji.  Najczęściej stosuje się wylewkę betonową, również można wykonać ją na stropach betonowych lub konstrukcji samonośnej (wolno stojącej). Należy przy tym zachować spad o nachyleniu minimum 1%. Legary układamy na podkładach dystansowych, wykonanych z gumy lub podobnego materiału izolacyjnego. Ten zabieg zabezpieczy konstrukcję przed podciąganiem wody oraz poprawi właściwości akustyczne. Rozstaw legarów nie powinien przekraczać 40-50 cm.

Kontrola jakości drewna

Przed rozpoczęciem montażu powinniśmy zwrócić uwagę na kolor, układ słojów oraz pomiar wilgotności. Jeśli zachodzi potrzeba impregnacji, to robimy to wyłącznie olejem naturalnym. 

Szczeliny między deskami i innymi elementami budynku

Wilgotność desek przy montażu nie powinna przekraczać 18%, a odstęp powinien wynosić 5-10mm. W przypadku niezastosowania się do w/w zasad, pod wpływem czynników atmosferycznych drewno napręża się i może skrzypieć. W miejscach styku tarasu ze ścianami budynku lub innymi elementami konstrukcyjnymi należy zapewnić przerwę dylatacyjną o szerokości minimum 10mm.

Połączenie desek tarasowych z legarami

Mocowanie desek polega na metodzie ukrytych połączeń niewidocznych z wierzchu. Można tez zastosować sposób tradycyjny - z zastosowaniem wkrętów, które są widoczne. W obu przypadkach deski powinny przylegać do legarów i być przymocowane minimalnie na dwa łączniki wykonane ze stali nierdzewnej. 

Drewno pozaeuropejskie cechuje się wysoką odpornością na wilgoć i złe warunki atmosferyczne. Jest drewnem o dużej twardości, gęstości objętościowej, ponieważ posiada dużą zawartość garbników, żywic i substancji mineralnych. Z pewnością jest to opcja rozważenia dla wszystkich osób, które planują wykonanie wytrzymałego tarasu z naturalnych komponentów. Wykorzystanie drewna pozaeuropejskiego zaleca się przede wszystkim w miejscach narożnych w sposób szczególny na złe warunki atmosferyczne lub o wysokich wymaganiach technicznych. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Jakie rury grzewcze wybrać?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera