Nowoczesne odkurzanie

Nowoczesne odkurzanie

Nowoczesne odkurzanieRemont, modernizacja, czy budowa domu to dobry moment na zastanowienie się, czy nie będziemy potrzebować nowoczesnego, centralnego odkurzacza. A może po prostu chcemy usprawnić i przyspieszyć codziennie porządki? Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzątanie może okazać się przyjemniejsze, a zarazem łatwiejsze.

Rdzeniem systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna, która zasysa powietrze z zanieczyszczeniami poprzez system rozmieszczonych w domu rur. Rury są zainstalowane z umocowanymi w ścianach gniazdami ssawnymi, w które wtyka się wąż zakończony szczotką do sprzątania. Jest on bardzo cichy, ponieważ silnik znajduje się najczęściej w garażu. Ma dużą moc, więc sprzątanie jest szybsze i pozwala na pozbycie się naprawdę uciążliwych zanieczyszczeń. Powietrze z odkurzacza jest wydalane na zewnątrz, dzięki czemu, to pozostałe w mieszkaniu jest czyste i zdrowe. Jest to duża zaleta, w szczególności dla alergików i osób wrażliwych na zanieczyszczenia.

Rura odkurzacza jest bardzo długa, nie ma problemu ze sprzątnięciem trudno dostępnych miejsc. Od niedawno stosuje się jeszcze bardziej nowoczesne rozwiązanie, w którym wąż jest chowany w ścianie – tzw. „Hide-A-House”, a nie jak dotychczas - mocowany i przenoszony ręcznie. Przy tradycyjnym odkurzaczu musimy się bardzo namęczyć, ponieważ do każdego pomieszczenia trzeba przenieść ciężki odkurzacz i przepinać go z gniazdka do gniazdka.

Montaż instalacji

Najlepiej i najłatwiej jest zrobić to w momencie, gdy budynek znajduje się w stanie surowym. Zaczynamy w pierwszej kolejności od założenia rur. Układanie rur należy rozpocząć po zamontowaniu instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej oraz przed wykonaniem ogrzewania, podłóg i tynkowania. Gniazda ssące powinniśmy zainstalować w podłodze lub ścianie, na wysokości 30-50 cm. Należy zwrócić uwagę, czy zainstalowane gniazda są poprawnie zamontowane, oraz czy będziemy w stanie dotrzeć w każdą szczelinę. Wąż musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb, standardowo jest to ok. 9m, ale są również takie, które sięgają 18m. Zaletą krótszych jest fakt, że nie ma problemu z ich krzyżowaniem się. Z długimi wiąże się trudność ze sterowaniem, ale z drugiej strony nie trzeba ich często przepinać.

Dodatkowe funkcje

W wybranym pomieszczeniu możemy zainstalować również tzw. szufelkę, jest to punkt ssący zamontowany przy samej podłodze. Służy on do szybkiego sprzątnięcia np. okruchów od chleba, czy naniesionego piasku. Bez wyciągania rury można w łatwy sposób zmieść miotłą drobne resztki i zassać do otworu szufelkowego, bez wyciągania zwykłej szufelki i wyrzucania do śmieci. Nie musimy się przy tym obawiać, iż nasze śmieci, zanim trafią do śmietnika, zostaną rozsypane.  W centralnym odkurzaczu nie musimy sprawdzać zapełnienia worka, ponieważ go tam nie ma. Również nie trzeba go opróżniać tak często, jak zwykły odkurzacz. W centralnym odkurzaczu jest zamontowane specjalne okienko, przez które widać poziom zapełnienia.

Wydaje się zatem, że warto zainwestować w centralny odkurzacz, który podniesie wartość mieszkania, a także komfort jego użytkowania. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zakup całego sprzętu, warto początkowo zainwestować w sam system rur. Po pewnym czasie możemy dokupić resztę sprzętu i cieszyć się wygodą w użytkowaniu. Koszt samego orurowania to wydatek od 1000 do 2000 złotych. W zestawieniu z ogólnym budżetem wymaganym przy budowie domu jest to wydatek stosunkowo niewielki. Jeśli zdecydujemy się na montaż rur samodzielnie, cena zdecydowanie spadnie, a wykonanie całego systemu nie jest skomplikowane.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym

Azbest - groźny składnik eternitu