Jak zaizolować łazienkę?

Jak zaizolować łazienkę?

Hydroizolacja łazienkiOkładzina ceramiczna byłaby perfekcyjnym rozwiązaniem, gdyby nie fugi, przez które może przedostawać się woda. Im większy nacisk wody, tym większa szansa na to, iż fugi nie wytrzymają. Jeśli nie wytrzymają, to woda bez problemu będzie wsiąkać w ściany. Wilgoć sprzyja nie tylko rozwojowi grzybów oraz pleśni, ale również niszczy ściany, od których odpadnie np. farba. Nie stosując odpowiednich materiałów, narażamy się na zalanie nie tylko naszego mieszkania, ale również i sąsiada.

Cała podłoga i ściany a może część?

Nie ma żadnych norm prawnych, które wskazywałby np. o przymusie hydroizolacji podpłytkowych. Można powiedzieć, iż będzie to jednak pierwsza linia obrony ubezpieczenia na wypadek "potopu" w mieszkaniu. Powinniśmy wykonać ją w każdym miejscu, w którym czujemy, iż istnieje takowe zagrożenie. Nie należy ryzykować, gdy na ścianach została wykonana zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych, które w kontakcie z wilgocią będą pęcznieć. Jeśli łazienka została ulokowana na drewnianych stropach belkowych, gdyż ich ściany są wypełnione materiałami pęczniejącymi w kontakcie z wilgocią. Taka sama sytuacja będzie dotyczyć domów z bali. Tego typu hydroizolacja jest najbardziej wymagana na podłodze oraz na fragmentach ścian, które często będą ochlapane.

Płynna folia

Jest to gotowa do kładzenia masa polimerowa w wiaderkach, która nie zawiera cementu. Po naniesieniu na podłożę tworzy elastyczną oraz szczelną powłokę. Nada się nawet w przypadku ogrzewania podłogowe pomimo temperatur, które będą panować. Folia będzie wymagać od nas dodatkowego ekwipunku jak np.:
  • taśmę,
  • kołnierze uszczelniające,
  • preparaty do wstępnego zagruntowania.
Najlepiej, aby wszystkie komponenty pochodziły od jednego producenta, gdyż mamy wtedy pewność zachowania standardów. Płynną folię należy nakładać na suche i czyste podłoże. Folię szczelnie należy przykleić taśmą do podłoża. Jeśli po paru godzinach na spodzie folii zaobserwujemy kropelki, to należy, iż z izolacją łazienki należy się wstrzymać.
Jak stosować płynną folię:

  • dokładnie wymieszać zawartość powietrza,
  • masę należy nakładać pędzlem, a grubość jednej warstwy wynosi 1 mm,
  • w narożniki należy wkleić docięte odcinki taśmy zbrojącej, a następnie położyć drugą warstwę,
  • podczas nakładania pierwszej warstwy, należy ją bardzo mocno wcierać, aby uniknąć porów,
  • po kilku godzinach należy nałożyć drugą warstwę.

Uszczelnienia zespolone

Uszczelnienie zespolone wykonuje się z tak zwanych jedno lub dwuskładnikowych mikrozapraw cementowo-polimerowych. Mikrozaprawy charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża oraz tworzą podkład mineralny, do którego należy przyklejać płytki. Taki rodzaj hydroizolacji nadaje się pod ogrzewanie podłogowe. Proces nakładania mikrozapraw przypomina bardzo proces nakładania płynnej folii. Współczesne zaprawy są wzbogacane od włókna polimerowe, które tworzą zbrojenie rozproszone. Również w tym przypadku nie należy również rezygnować z taśm systemowych. Mikrozaprawę można nanosić na zawilgocone podłoże.

Cementowe kleje do płytek

Cementowe kleje do płytek mają właściwości hydroizolacyjne. Zastosowanie tych klejów skraca czas, który będzie potrzebny do wykończenia pomieszczeń. Takie kleje są wykorzystywane w pomieszczeniach, które nie są narażone na zalanie. W innych przypadkach mogą być dodatkowym zabezpieczeniem podłoża, które zostało pomalowane folią w płynie lub zostało pokryte uszczelnieniem zespolonym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym