Kocioł gazowy

Kocioł gazowy

Kotły gazowe uważane są za urządzenia bezobsługowe. Ten parametr motywuje wielu inwestorów do wyboru takiego kotła wszędzie tam, gdzie jest dostępność do gazu ziemnego. To wpływa również na ceny działek, które mają dostęp do gazu ziemnego. Specyfika produktów związanych z tym rynkiem jest ogromna i na pewno nie chodzi tu wyłącznie o cenę.

Z sieci lub ze zbiornika

Ogrzewanie gazem z sieci należy do najwygodniejszych rozwiązań, gdyż nie musimy się interesować opałem oraz jego składowaniem. Można to przyrównać do płacenia rachunków za prąd, gdzie pobieramy tyle, ile jest nam potrzebne. Tutaj pojawia się jednak pewien problem, gdyż w skali naszego kraju dostępność do sieci jest bardzo mała. Poza aglomeracjami miejskimi do gazu ma dostęp zaledwie o 20% polskiego społeczeństwa. Wówczas do dyspozycji pozostaje nam gaz płynny LPG z przydomowego zbiornika. Gaz płynny znacznie różni się składem od tego, który jest dostępny w sieci. Jednak zarówno gaz płynny, jak i ziemny potrzebuje tego samego rodzaju kotła, wymienia się w nich jedynie tzw. dysze. Czasem zostaniemy zmuszeni również do wymiany elektronicznego modułu sterującego. Ogromnym plusem tej sytuacji jest to, iż w razie rozszerzenia sieci będziemy mogli na spokojnie się do niej podłączyć. Zbiornik możemy dzierżawić lub kupić go na własność. Wykupienie zbiornika na własność wiąże się ze sporym kosztem w okolicach 10 000 zł wraz z montażem. Plusem tego wyjścia jest o wiele niższa cena za gaz oraz możliwość łatwej zmiany dostawcy gazu. Dzierżawa oznacza wyższą cenę gazu oraz długoterminową umowę z dostawcą gazu. Należy dokładnie porównać obie oferty w danej chwili oraz wybrać opcję, która nam bardziej odpowiada.

Moc kondensacji

Niemalże każdy kocioł gazowy wykorzystuje zjawisko kondensacji, które zwiększa jego funkcjonalność. Dzięki temu ceny kotłów dwufunkcyjnych znacznie spadły. A co za tym idzie kotły tradycyjne przestają być tak popularne. Jednakże te, które są już zamontowane, będą pewnie służyć jeszcze przez lata. Kondensacja wykorzystuje wodę jako jeden z produktów spalania, która zamienia się w tradycyjnym kotle w parę. Para jest poddawana skropleniu na wymienniku kotła, a to oznacza przekazanie sporej dawki ciepła. Wiele osób twierdzi, iż kotły kondensacyjne sprawdzą się z niskotemperaturowymi źródłami ogrzewania jak np. pompa ciepła. Ogrzewanie wykorzystujące zjawisko kondensacji sprawdzi się również dobrze z tradycyjnymi grzejnikami.

Kotły na paliwa stałe nigdy nie zostaną wyposażone w kondensacje z oczywistego powodu, to się nie opłaca. To, jaki uzyskamy efekt zależne jest od proporcji wodoru oraz węgla w paliwie. Im więcej wodoru, tym dla nas lepiej, gdyż otrzymamy większą ilość wody. Dodatkowo program dopłat "Czyste Powietrze" wymaga, aby kocioł gazowy był kondensacyjny.

Miejsce na kocioł

Miejsce na kocioł gazowy uzależnione jest przede wszystkim od tego, skąd ma on pobierać powietrze do spalania, a także wyrzut spalin. Nie jest wymagana wydzielona kotłownia do funkcjonowania kotła. Kotła nie można instalować w pomieszczeniach, które poniżej poziomu terenu oraz wszelkimi wpustami kanalizacyjnymi. Powód jest proty, propan jest cięższy od powietrza, więc w razie wycieku będzie się gromadził w takich miejscach. Jeżeli chcemy, aby kocioł był w miejscu rzucającym się w oczy, to najlepiej jest wybrać wersję kompaktową, gdyż wszystko zostanie zamknięte pod jedną obudową. O wiele prościej również utrzymać czystość takiego urządzenia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym