Instalacja antyoblodzeniowa

Instalacja antyoblodzeniowa

Dzięki instalacji antyoblodzeniowej nie będziemy musieli zimą martwić się o odśnieżanie:
  • dachu,
  • chodnika,
  • podjazdu do garażu.
System antyoblodzeniowy składa się z odpowiednio ułożonych kabli grzejnych, które wykonają za nas pracę. Odśnieżanie nieruchomości dla inwestorów potrafi stać się koszmarem. Ponadto złe odśnieżanie chodnika przy domu w przypadku poślizgnięcia się przechodnia, może się dla gospodarza źle skończyć. 

Odśnieżanie podjazdu i wejścia do domu

Obowiązkiem każdego właściciela posesji jest odśnieżanie podjazdu oraz wejścia do domu wraz z przyległym chodnikiem. Jest to bardzo niewdzięczna czynność, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje duży mróz. By uniknąć tego obowiązku, jedynym rozwiązaniem jest instalacja antyoblodzeniowa, która wykona za nas tę pracę. Przewody grzejne umieszczone w rynnach będą wystarczającym rozwiązaniem, aby uniknąć ręcznego odśnieżania dachu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli pewność, iż rynny nie zostaną uszkodzone z powodu nadmiaru zamarzniętego śniegu, a sople nie spadną na przechodniów.

Jak wykonać system antyoblodzeniowy

Rynek oferuje bardzo wiele kompletnych rozwiązań markowych systemów antyoblodzeniowych. Jest to bardzo ważne ze względu na niebezpieczeństwo, które mogą wywołać przewody elektryczne niewiadomego pochodzenia:
  • instalacja musi być wykonana przez certyfikowanego elektryka. Obszar, na którym zostały wyłożone przewody grzewcze pod napięciem, musi być oznaczony przez ostrzegawczą tabliczkę.
  • Każdy system pod wysokim napięciem musi zostać wyposażony w wyłącznik nadmiarowoprądowy, który będzie dostosowany do danej instalacji antyoblodzeniowej. Dzięki niemu w przypadku przegrzania lub zwarcia, prąd zostanie odcięty.
  • Bezpośrednią ochronę przed porażeniem prądem zapewni wyłącznik na prąd różnicowy 30 mA. Jeden taki wyłącznik powinien przypadać na 500 m instalacji. 

Funkcjonowanie systemu antyoblodzeniowego

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku instalacji antyoblodzeniowej są samoregulujące przewody grzewcze. Dostosowują one swoją moc do temperatury panującej na zewnątrz. Mamy wobec tego większą kontrolę nad tym, jak wysokie będą nasze rachunki. 

Przewody zmiennooporowe to dwie równoległe żyły z drutu miedzianego, który idealne nadaje się do przewodzenia prądu. Między dwoma rdzeniami z miedzi ułożony jest rdzeń polimeru z dodatkiem grafitu. Tzw. rezystancja zmienia się wraz z temperaturą otoczenia, regulując ilość generowanego ciepła. W momencie, gdy zwiększa się temperatura, cząsteczki węgla odpychają się, co z kolei powoduje zerwanie ścieżek  elektrycznych. Wszelkie parametry instalacji antyoblodzeniowej powinny uwzględniać:
  • warunki atmosferyczne,
  • rodzaj nawierzchni,
  • położenie nawierzchni.
Przykładem może być nawierzchnia, która nie jest osłonięta od spodu np. schody, będą one wymagały instalacji o większej mocy. Moc przewodów grzejnych wynosi zazwyczaj pomiędzy 20 a WHO30 W/m. Odpowiednią moc ustala się dzięki zachowaniu właściwych odstępów pomiędzy przewodami grzejnymi

Ogrzewanie otoczenia domu

W zależności od tego, jaka nawierzchnia będzie ogrzewana, to różny będzie sposób układania przewodów grzewczych. Możemy zastosować również np. matę, która musi być rozłożona na utwardzanym podkładzie, który powinien zostać pokryty warstwą suchego betonu. Instalacja antyoblodzeniowa może zostać włączona dopiero po całkowitym związaniu. Zazwyczaj następuje to po 30 dniach, przed wylaniem warstwy betonu dobrze jest zasypać instalację ubitym piaskiem. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na tzw. szczeliny dylatacyjne. Przez nie mają się przedostawać wyłącznie przewody grzewcze osłonięte metalową rurką, której długość minimalna ma wynosić 50 cm. W przypadku, gdy instalacja będzie układana na asfalcie lub masie bitumicznej, to będą potrzebne dodatkowe zabezpieczenia przed substancjami chemicznymi w nich zawartymi. W przypadku garażu można ogrzewać wyłącznie tory grzejne, co pozwoli nam na znaczne oszczędności w trakcie eksploatacji.

Ochrona schodów przed oblodzeniem

Dobrym rozwiązaniem jest, aby schody były osłonięte dachem, dzięki temu wystarczy instalacja o mniejszej mocy. W takim wypadku wystarczy 250 W/m2. Jednakże, jeśli schody nie są osłonięte przez dach, to będziemy potrzebowali instalacji o mocy 300 W/m2. Istotne jest, iż na podstopniach nie należy układać podgrzewania. Dobrze jest pomyśleć o niej już na etapie budowania schodów, można ją ukryć wtedy w specjalnych wnękach, które będą przykrywane zaprawą cementową.

Przewody grzewcze na dachu

Odśnieżanie dachu jest najcięższym z elementów zimy, który jest wspominany przez inwestorów. Dzięki zastosowaniu przewodów grzejnych w rynnach oraz połaci dachu możemy być pewni, iż już nigdy nie będziemy musieli tego robić. Obowiązują tu praktycznie identyczne zasady jak w poprzednich przypadkach. Analizując sytuację, znaczenie będzie miał poziom zaizolowania dachu oraz sposób wykonania rynien. Przewody na dachu są układane pętlami, które prowadzą na przemian od góry do dołu. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Jakie rury grzewcze wybrać?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera