Azbest - groźny składnik eternitu

Azbest

Azbest

Dawniej płyty cementowo-włóknowe stanowiły trzon stosowanych materiałów budowlanych. W starożytności był znany pod nazwą kamienia bawełnianego, który izoluje, jest elastyczny oraz niepalny. Co więcej, oczyszczało się go właśnie w ogniu oraz tworzono z niego najróżniejsze rzeczy. Azbest był stosowany bardzo szeroko, dziś wiemy, że posiada silne właściwości rakotwórcze. Pył azbestowy poprzez układ oddechowy oraz układ trawienny może wniknąć do naszego organizmu, przenosząc substancje niebezpieczne dla naszego zdrowia. Większe odłamki są przez organizm ludzki wykrztuszane, część mniejszych jest likwidowanych przez nasz układ odpornościowy. Jednakże część potrafi zacząć zalegać w pęcherzykach płucnych, co znacznie utrudnia oddychanie. Doprowadza to do powstania chronicznych stanów zapalnych oraz produkcji wolnych rodników tlenowych, która z kolei doprowadza do zmian patologicznych.

Zrezygnuj z niebezpiecznego azbestu

Dachy wykonywane z tego materiału w Polsce już dawno przestały mieć rację bytu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie wciąż starsze obiekty wykorzystują to rozwiązanie, mimo grożącego niebezpieczeństwa. W Polsce obowiązuje zakaz produkcji oraz obrotu płytami azbestowymi. Został wprowadzony program, który odpowiada za wymianę dachów w starszych domach na nowoczesne rozwiązania. Bezpieczeństwo oraz zdrowie ludzkie w tym przypadku stało się kluczowe, doprowadziło do bardzo szybkiej reakcji państwa.

W polskim budownictwie najczęściej spotkamy się z trendami falistymi, które zostały uznane za uniwersalne w niemalże wszystkich rodzajach budownictwa. Dziś spotykamy się z rosnącym trendem związanym nie tylko z ekologią, ale również z funkcjonalnością rozwiązań w budownictwie pasywnym i nie tylko. Przy wymianie dachu z azbestu najczęstszym rozwiązaniem są płyty faliste z włóknocementu.

Szkodliwy wpływ azbestu na zdrowie człowieka

W krajach europejskich rok w rok mimo podejmowanych działań wciąż umiera bardzo wiele osób na choroby związane z tzw. azbestozą.  Choroby, które może wywołać azbest:
  • rak płuc - uznawany jest za najpowszechniejszą chorobę w przypadku osób, które miały styczność z azbestem. Choroba może się ujawnić nawet po 30 latach od styczności z niebezpiecznym materiałem budowlanym. Najbardziej zagrożone są osoby po 45 roku życia oraz palacze tytoniu.
  • Azbestoza - najbardziej narażone są na nią osoby, które pracują przy wydobyciu azbestu. Ta choroba nie dotyczy osób, które miały styczność np. z dachem wykonanym z azbestu. Choroba rozwija się bardzo powoli, poważniejsze symptomy pojawiają się dopiero po 10 latach. Objawia się poprzez niewydolność oddechową płuc.
  • Międzybłoniak opłucnej - jest to choroba związana bardzo dosadnie z wiekiem starczym. Choroba może występować nawet po 50 latach od kontaktu z azbestem. 

Dach z azbestu

Jeśli eternit, który jest zbudowany z nieuszkodzonego azbestu, został umieszczony na sprawnej konstrukcji, to nie ma dużego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Rozpad eternitu następuje średnio po 40-50 latach, by zabezpieczyć dodatkowo dach, należy go pomalować. Pylenie eternitu można w dużej mierze ograniczyć poprzez polewanie go wodą. W żadnym wypadku nie należy go ciąć bez specjalistycznych urządzeń oraz ubioru.

Alternatywa dla azbestu

Firmy budowlane realizując inwestycję, używają wyłącznie bezpiecznych materiałów budowlanych, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka. Spotkamy się z ogromną różnorodnością rozwiązań na rynku, które spełnią wymagania każdego inwestora. Dostępne produkty na rynku z zasady mają uniwersalne zastosowanie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Jakie rury grzewcze wybrać?