Jak działa tynk renowacyjny

Tynk renowacyjny

tynk renowacyjnyZadaniem tynku renowacyjnego jest przyśpieszenie remontu ścian, które uległy szczególnemu zniszczeniu oraz zawilgoceniu. Trzeba jednak pamiętać, iż nie zastąpi on prawdziwej izolacji. Uszkodzona izolacja pozioma najczęściej jest przyczyną zawilgocenia ścian oraz wszelkich zniszczeń z tego wynikających. W starszych budowlach bardzo często może być tak, iż izolacja pozioma mogła nie być w ogóle wykonana. W takich sytuacjach woda nie będzie miała żadnego problemu, aby przedostawać się przez mury budynku. Czasem poziom wód gruntowych może się podnieść, a to oznacza, iż izolacja może przestać pełnić swoją funkcję. 

Zawilgocenie ścian oznacza pojawienie się na nich soli, które wraz z rozpuszczeniem zaczną się przemieszczać z wodą ku powierzchni. W trakcie tego procesu następuje krystalizacja soli, co oznacza, iż kilkakrotnie zwiększa swoją objętość, niszcząc mury budynku.

Jak działa tynk renowacyjny

Do odnowienia zawilgoconej ściany nie powinno się używać tradycyjnych tynków, gdyż nie spełnią one właściwie swojej funkcji. Istnieje wręcz ryzyko, iż zamiast pomóc, mogą wręcz zaszkodzić funkcjonowaniu murów budowli. Tynk renowacyjny wchłania wilgoć, która znajduje się w murze oraz oddaje ją stopniowo do otoczenia na zewnątrz. Jednocześnie posiada właściwości magazynujące sól oraz zapobiegające wykwitom na murach. Pory, które magazynują sól, szacuje się, iż mogą wystarczyć maksymalnie na 30 lat. Jeśli do tej pory nie zostanie wykonana izolacja, to tynk będzie trzeba zbić oraz położyć go od nowa lub wykonać izolację. Ogromną zaletą tego typu materiałów jest to, iż można je stosować na mokrych ścianach. Nie trzeba więc czekać, aż ściany budowli wyschną, można zacząć pracę o wiele szybciej. 

Tynk renowacyjny może być traktowany jako tymczasowe rozwiązanie wilgoci ścian oraz ich zasolenia. Jednakże prawdziwym rozwiązaniem w tym zakresie jest izolacja. Zadaniem tynku renowacyjnego jest osuszenie ścian np. po powodzi. To pozwoli nam w przyszłości o wiele łatwiej wykonać nową izolację, gdyż będziemy mieli pewność, iż ściany będą suche. 

Czym jest tynk renowacyjny

Pod nazwą tynk renowacyjny kryje się złożony system z:
  • obrzutki,
  • podkładowego tynku wyrównawczego,
  • tynku podkładowego, którego zadaniem jest magazynowanie soli,
  • właściwego tynku renowacyjnego wraz ze szpachlą.
Jakość tynku renowacyjnego musi zostać potwierdzona certyfikatem WTA. Da nam to całkowitą pewność, iż produkt będzie rzeczywiście spełniał swoją funkcjonalność. 

Jak użyć tynku renowacyjnego

Stary i zasolony tynk należy skuć nawet do głębokości 80 cm powyżej linii zasolenia. Z początku nie będziemy w stanie określić skali problemu. Jeżeli mur został zaatakowany przez pleśń lub grzyby, to należy przeprowadzić impregnację biobójczą. Spoiny należy na nowo wypełnić tynkiem wyrównawczym. Następnym krokiem jest wykonanie obrzutki, którą pokrywa się maksymalnie do 50% ściany. Po nałożeniu obrzutki na ścianę trzeba odczekać średnio 24 godziny, aby stwardniała.

Tynk renowacyjny uzyskuje najlepsze efekty, gdy ściana jest równa, dlatego dobrze jest wykonać warstwę tynku podkładowego. Jeśli ściana ma średni lub wysoki poziom zasolenia, to dodatkowo będzie wymagana warstwa podkładowa. Po nałożeniu trzeba uszorstnić nawierzchnię np. pacą zębatą, aby polepszyć przyczepność tynku renowacyjnego. 

Łączna grubość wszystkich warstw nie powinna przekraczać 4 cm. W jednej warstwie nie należy przekraczać grubości 2,5 cm. Istotne jest, iż nakładając tynk renowacyjny, nie należy równać powierzchni. Powierzchnię można pomalować wyłącznie farbą paroprzepuszczalną.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym