Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej bez wychodzenia z domu?

Księgi wieczyste

księgi wieczystePrzeglądać księgi wieczyste można już online, to spore udogodnienie dla osób, które nie dysponowały czasem, aby pójść do sądu. Odpis z księgi wieczystej będzie nas kosztować minimalnie 20 , a dostaniemy go bezpośrednio na nasz komputer. Bez żadnej opłaty będziemy natomiast w stanie sprawdzić, czy działka, którą chcemy kupić, jest obciążona.

Proces przekształcenia papierowych ksiąg wieczystych w elektroniczne trwał od bardzo wielu lat. Obecnie w centralnej bazie danych zostały zawarte niemalże wszystkie księgi wieczyste, które zostały spisane w formie papierowej. Księgi wieczyste w formie elektronicznej dostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Nowelizacja przepisów umożliwiła interesantom samodzielne drukowanie ksiąg wieczystych wraz z oświadczeniem o jej zamknięciu. Taka dokumentacja pełni funkcję dokumentacji urzędowej, którą możemy się bez problemu legitymować we wszelkich instytucjach. Dzięki temu zastosowaniu dostępność dokumentacji dla osób, które żyją poza miejscem, gdzie znajduje się odpowiedni sąd wzrosła. 

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej online

Aby uzyskać odpis z elektronicznej księgi wieczystej, będziemy potrzebowali znać jej numer, który składa się z:
  • kodu wydziału ksiąg wieczystych,
  • właściwego numeru księgi,
  • cyfry kontrolnej nadawanej w chwili zakładania księgi.
Aby uzyskać odpis będzie nam potrzebny również e-mail. Na stronie z księgami wieczystymi znajdują się odpowiednie zakładki:
  • przeglądanie ksiąg wieczystych,
  • składanie wniosków o wydanie dokumentów z Centralnej Ewidencji Ksiąg Wieczystych,
  • weryfikacja autentyczności wydrukowanej dokumentacji,
  • dostęp do informacji o tym, na jakim etapie jest wpis do księgi wieczystej na platformie ePUAP.
W momencie, gdy przejdziemy do drugiej zakładki, będziemy mogli podać dane interesującej nas księgi wieczystej. Następnie zostaniemy poproszeni o zdefiniowanie dokumentu, którym jesteśmy zainteresowani:
  • odpis zwykły,
  • odpis zupełny,
  • wyciąg z księgi.
Możemy również wybrać sposób, w jakim będą nam owe dokumenty dostarczone. Informacja o zamkniętej księdze pojawi się w momencie wpisania stosownych danych, system sam będzie w stanie zidentyfikować, czy dana księga jest zamknięta. Następnie zostaną nam wskazane informacje dotyczące opłat sądowych oraz będziemy musieli podać e-maila. W nim zostanie nam wskazany link, pod którym będą udostępnione dla nas dokumenty. Podsumowanie wskaże nam również maksymalną kwotę prowizji od opłaty sądowej, która może wynosić 50 gr. Wraz z akceptacją warunków, zostaniemy przekierowani do systemu płatności elektronicznej. Po dokonaniu zapłaty zostaniemy przekierowani na stronę, gdzie znajduje się stosowna dokumentacja w formacie PDF oraz stan naszej sprawy. 

Wydruki z ksiąg wieczystych

  • odpis zwykły - zawiera ostatni stan rzeczy oraz wzmianki o złożonych wnioskach, które nie zostały jeszcze rozpatrzone, skargach na referendarzy sądowych, apelacjach, skargach kasacyjnych, postępowaniach wszczętych z urzędu. Nie znajdziemy w odpisie zwykłym informacji o wykreśleniach,
  • odpis zupełny - zawiera dodatkowo wszelkie wykreślone wpisy oraz wszelkie wzmianki ujawnione od przepisania księgi papierowej w księgę elektroniczną,
  • wyciąg z księgi - zawiera ostatni stan dotyczący wpisów we wskazanych działach w składanym wniosku, skargach na orzeczenia referendarzy, apelacjach, skargach kasacyjnych, postępowaniach wszczętych z urzędu.

Weryfikacja wydruku z księgi wieczystej

Dokumentacja, która zostaje przeznaczona do samodzielnego wydrukowania, opatrzona jest indywidualnym numerem identyfikacyjnym. Dzięki tym danym można dokonać weryfikacji w Centralnej Bazie Danych i Ksiąg Wieczystych. Weryfikacja nie jest obligatoryjna, ale dzięki niej możemy się upewnić o autentyczności dokumentacji. Możliwość jej przeprowadzenia mamy w ciągu 2 lat od wydania dokumentacji. Dzięki weryfikacji możemy się dowiedzieć o:
  • datę wydania odpisu wraz z jego treścią. Weryfikacja ujawni również, które dane są nieaktualne.
  • odpis o tych danych nie został wydany przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych lub upłynęły 2 lata.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym