Czym jest spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu

Spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu

SpółdzielniaSpółdzielcze prawo własnościowe do lokalu należy do ograniczonych praw rzeczowych. Oznacza to, iż właściciel lokalu spółdzielczego nie jest traktowany jako właściciel mieszkania. Najczęściej spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym lub właścicielem gruntu, na którym został wybudowany blok. Ograniczone prawa rzeczowe zmuszają mieszkańców do brania pod uwagę w przypadku każdej decyzji zdania spółdzielni. Zgodnie z prawem spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu jest w pełni zbywalne oraz dziedziczne. Może być tak samo egzekwowane oraz ujawnione jak odrębne prawo do lokalu w księgach wieczystych. Zbycie takiego mieszkania wymaga formy aktu notarialnego, aby zostało uznane za skuteczne na gruncie prawnym. Wymusza to również na nas stosowanie się do zasad regulaminu porządku domowego oraz tzw. zasad dobrosąsiedzkich. Trzeba się również liczyć z tym, iż spółdzielnia pełni zarząd nad nieruchomością wspólną w każdym przypadku.

Przekształcenie spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu

Przekształcenie w wyłączne prawo do lokalu odbywa się na podstawie żądania, które składa się w spółdzielni. Potrzebne będzie również stosowne spotkanie u notariusza, a czas trwania procedury może sięgnąć sześciu miesięcy. Przed złożeniem stosownego wniosku trzeba się zapoznać z informacjami na temat gruntu oraz ewentualnego zadłużenia budynku. Osoba zalegająca z zapłatą za mieszkanie może doprowadzić do znacznych problemów spółdzielni z powodu rosnących zadłużeń.

Sprzedaż oraz kupno mieszkania

Odbywa się bez najmniejszego udziału spółdzielni. Rodzi to problemy po stronie naliczania należności związanych z lokalem. W przypadku spółdzielczego prawa do lokalu opłaty są o wyższe, aniżeli w  przypadku prawa własnościowego do lokalu. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Jakie rury grzewcze wybrać?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera