Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Zakup mieszkania

Mieszkanie deweloperskieKupno mieszkania to dla wielu z nas bardzo ważna decyzja w życiu, którą podejmuje się raz. Dlatego większość z nas przez bardzo długi czas zastanawia się nad wyborem właściwego lokalu. Kluczowym aspektem jest lokalizacja, cena oraz sposób finansowania mieszkania. Różnorodność ofert na rynku pierwotnym pozwala nam dostosować mieszkanie do zindywidualizowanych potrzeb. Można nawet na wczesnym etapie realizacji inwestycji dogadać się z deweloperem w sprawie rozkładu pomieszczeń. 

Deweloper wykończy mieszkanie pod klucz

Wiele deweloperów oferuje swoim klientom różne pakiety wykończeniowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy samodzielnie poszukiwać materiałów budowlanych oraz firm budowlanych. Deweloper mieszkań zajmie się dla nas wszystkimi aspektami, które są związane z pracami wykończeniowymi mieszkania.

Lokalizacja mieszkań

W interesie dewelopera leży pozyskiwanie atrakcyjnych lokalizacji pod budowę osiedli mieszkaniowych. W zależności od preferencji możemy wybrać tańszą lokalizację na peryferiach miasta lub droższy apartamentowiec w samym centrum miasta. Dokonując decyzji, warto zastanowić się, co jest dla nas kluczowe np. czas dojazdu do miejsca pracy.  Lokalizacje, które są na wczesnym etapie rozwoju, dobrze jest przeanalizować pod kątem sąsiednich inwestycji. Trzeba się upewnić, czy w pobliżu nie będzie budowana np. droga ekspresowa.

Infrastruktura osiedla

Deweloper dba zazwyczaj o wybudowanie odpowiedniej infrastruktury osiedlowej np. placów zabaw, chodników, miejsc parkingowych. Starsze osiedla często nie są w stanie zaoferować takiego zaplecza, które zachęca do zamieszkania w nowym budownictwie. W przypadku nowych inwestycji deweloper dba również o to, aby były one dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część deweloperów tworzy na osiedlach infrastrukturę handlowo-usługową, która będzie umieć zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców. 

Co należy sprawdzić przed zakupem mieszkania:
  • elementy wliczone w cenę mieszkania,
  • poziom wykończenia mieszkania,
  • plan mieszkania,
  • możliwość zmian lokatorskich,
  • dodatkową płatność za garaż,
  • dostępność miejsc postojowych,
  • czy osiedle będzie ogrodzone lub ogólnodostępne,
  • rodzaj domofonów, które będą dostępne przy wejściach,
  • sposób zarządzania osiedlem,
  • sąsiedztwo inwestycji.

Negocjacje cen

Rynek pierwotny w Polsce charakteryzuje się ogromną konkurencją, co daje inwestorowi szerokie możliwości w zakresie negocjacji cen. Deweloperzy stosują bardzo różnorodne zabiegi, aby zachęcić potencjalnego kupca mieszkania do zdecydowania się.

Wsparcie finansowe od państwa

Osoba zastanawiająca się nad kupnem mieszkania może również liczyć na pomoc finansową od państwa. Aktualnie trwa program Mieszkanie Plus, który jest spadkobiercą programu Mieszkanie dla Młodych. Warto być na bieżąco w zakresie możliwości pomocy finansowych od państwa. 

W przypadku kupna mieszkania od dewelopera maleją również tzw. koszty transakcyjne. Przede wszystkim umowa przedwstępna u notariusza płacona jest przez obie strony po równo, koszt umowy finalizującej ponosi w całości kupujący. W tym przypadku nie będziemy musieli płacić podatku od czynności cywilno-prawnych oraz nie zapłacimy prowizji pośrednikowi nieruchomości.

Zalety nowego mieszkania

Deweloper dba o to, aby w mieszkaniu nie było żadnych wad ukrytych. Bardzo często, jeśli jakieś usterki są, to odkrywa się je podczas odbioru technicznego. Część z kupców zabiera na taki odbiór techniczny np. fachowca budowlanego. Wszelkie instalacje są nowe, nie trzeba wobec tego zastanawiać się nad tym, czy w najbliższym czasie będzie nas czekać kosztowny remont. W trakcie odbioru mieszkania sporządzony jest stosowny protokół, w którym kupujący ma prawo zgłosić wszelkie niedoróbki związane z mieszkaniem. Deweloper ma 14 dni od odebrania protokołu na uznanie wad mieszkania lub odmowę uznania wad wraz z podanymi przyczynami. Deweloper ma 30 dni od daty podpisania protokołu na usunięcie usterek lub wskazanie przyczyn opóźnienia. Nie należy podpisywać protokołu zdawczo-odbiorczego przed dokonaniem przez dewelopera naprawy wskazanych wad. Odbiór ostateczny następuje w momencie usunięcia wszystkich usterek, które znalazły się w protokole. Po odbiorze mieszkania deweloper jest zobowiązany do napraw usterek w trakcie trwania pięcioletniej rękojmi na prace budowlane.

Stan prawny nieruchomości

Przy zakupie mieszkania od dewelopera nie mają prawa pojawić się roszczenia byłych właścicieli. Jednakże przed kupnem mieszkania do dewelopera należy dobrze prześledzić np. sposób finansowania inwestycji lub sytuację finansową firmy. Dane firmy wraz z wysokością kapitału zakładowego dostępne są w KRS

Dokumenty, które należy sprawdzić:
  • prospekt deweloperski,
  • dane firmy KRS,
  • księgę wieczystą,
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • wzór umowy sprzedaży mieszkania.
Wiele osób stara się również lokować kapitał w nieruchomościach ze względu na to, iż opierają się one z zasady kryzysom walutowym na rynku. Inwestycja w mieszkanie na nowym osiedlu może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Azbest - groźny składnik eternitu

Jakie rury grzewcze wybrać?