Izolacja i wentylacja dachu

Izolacja i wentylacja dachu

Izolacja i wentylacja dachuPrawidłowa izolacja i wentylacja dachu odgrywa bardzo ważną rolę w domu, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Niewłaściwa izolacja dachu prowadzi do straty od 10% do 25% ciepła, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe wykonanie. Dobrze wykonana izolacja pozwoli na uniknięcie strat ciepła zimą, natomiast latem odczujemy duży komfort, dzięki chłodnemu mieszkaniu. Problem niewłaściwej izolacji nie jest jednak sprawą tak oczywistą, pomóc może np. ulokowanie między krokwiami wełny szklanej. Jest to wciąż najpopularniejsza metoda izolowania mieszkań. Należy pamiętać także o zabezpieczeniu powłoki izolacyjnej, która nie zmoknie i nie straci swoich właściwości cieplnych.

Wełna

Wełna może zmniejszyć straty ciepła, które uciekają na zewnątrz budynku. Wełna szklana jest materiałem nieobciążającym strop i bardzo odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne. Układamy ją w konstrukcji dachowej, w przypadku powstania pomieszczenia mieszkalnego na strychu. Jeśli strych nie będzie użytkowany, powinniśmy ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją, a przestrzeń pod dachem zostawić niewypełnioną.

Izolacja

Jeśli chcemy osiągnąć najkorzystniejsze właściwości cieplne poddasza, powinniśmy zastosować dwuwarstwową izolację dachu. Układamy wełnę pomiędzy krokwiami i tuż pod nimi, czyli aż dwie warstwy o grubości 30cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że nasz dach jest dostatecznie ocieplony. Z pewnością zminimalizuje to powstawanie luk, przez które dany budynek traci ciepło. 

Wilgoć

Odpowiednie ocieplenie i dachówki będą tworzyły spójny system izolacji przed wilgocią. Niezastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia może prowadzić do utraty ciepła, a w efekcie do powstawania niechcianej wilgoci. Pod warstwą wełny należy ułożyć folię paroizolacyjną, a nad nią, wysoko-paro-przepuszczalną membranę dachową. Na końcu, po wykonaniu izolacji, wykonujemy pokrycie dachowe. Tak wykonany dach zapewni nam produktywne ocieplenie na lata.

Wentylacja

Prawidłowa wentylacja polega na wykonaniu odpowiedniej wysokości kontrłat mocujących membranę dachową do krokwi. Musimy dopasować tak kontrłaty, aby pasowały do rodzaju pokrycia kąta nachylenia i długości krokwi. Należy przy tym pamiętać, że im dłuższa krokiew, tym większe są opory przepływu powietrza wentylującego, tym trudniej o jego prawidłową wentylację. Odpowiednią cyrkulację powietrza zapewni dobrany duży wlot w okolicach okapu i wylotu w kalenicy. Również, dla zachowania odpowiedniej izolacji przed zawilgoceniem, warto zastosować taśmę wentylacyjno-uszczelniającą pod gąsiorami. 

Dachówki wentylacyjne

Jeśli posiadamy duże połacie dachowe, doradzamy zastosować dachówki z systemem wentylacyjnym. Jedna dachówka wentylacyjna powinna przywierać na przeciętnie 13m2 dachu. Tradycyjnie rozstaw pomiędzy ciągiem dachówek wentylacyjnych wynosi od 1,50m do 1,80m. W miejscach, gdzie znajduje się duża przestrzeń, czyli wkoło komina, pod oknami i nad nimi, radzimy zastosować dachówki wentylacyjne. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak płacić podatek od nieruchomości w 2018 r.?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Wymiana okien i drzwi w bloku wielorodzinnym